До кінця 2025 року в Україні планують впровадити нову модель статистичного поділу території на основі європейського стандарту NUTS-1. Згідно з проєктом, запропонованим народним депутатом Віталієм Безгіним, Чернігівська область увійде до першого макрорегіону разом із Сумською та Харківською.
Про це Безгін повідомив на своїй сторінці у Facebook, наголосивши, що Україна готує оновлену пропозицію щодо структури макрорегіонального поділу для європейських партнерів. Загалом планується створити 9 макрорегіонів.
Запропонована структура NUTS-1
Новий поділ виглядає так:
- Макрорегіон 1: Чернігівська, Сумська, Харківська області
- Макрорегіон 2: Донецька, Луганська області
- Макрорегіон 3: Дніпропетровська, Запорізька області
- Макрорегіон 4: Миколаївська, Одеська, Херсонська області та АР Крим
- Макрорегіон 5: Вінницька, Тернопільська, Хмельницька області
- Макрорегіон 6: Київська область та місто Київ
- Макрорегіон 7: Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька області
- Макрорегіон 8: Волинська, Рівненська, Житомирська області
- Макрорегіон 9: Полтавська, Кіровоградська, Черкаська області
Що означає цей поділ
Нова структура створюється виключно для цілей статистики, гармонізації з європейськими нормами та ефективної взаємодії з програмами ЄС. Важливо, що новий поділ не змінює систему місцевого самоврядування і не передбачає створення нових рад або адміністрацій на макрорегіональному рівні.
«Ми розглядаємо можливість утворення на цьому рівні проєктних офісів для роботи з європейськими програмами. Це може бути або заміщення, або реформування агенцій регіонального розвитку», – пояснив Віталій Безгін.
Система NUTS-1 застосовується у Європі для збирання й поширення стандартизованої регіональної статистики. Подібна структура дозволяє країнам ефективніше взаємодіяти з фондами ЄС, зокрема зі Структурними фондами та Фондом згуртованості, і є важливим кроком до інтеграції України в європейський простір.